Na czym polega czyszczenie za pomocą suchego lodu?
- Szczegóły
Utrzymanie czystości jest niezwykle istotne, ponieważ pojawiające się zanieczyszczenia mogą pogarszać estetykę różnych obiektów, powodować zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne z uwagi na obecność mikroorganizmów chorobotwórczych, prowadzić do uszkodzenia maszyn, urządzeń czy rozmaitych instalacji, a także oznaczać zniszczenie powstających wyrobów czy obniżenie ich wartości. W niektórych sytuacjach wykorzystanie tradycyjnych metod sprzątania np. stosowanie myjek ciśnieniowych czy detergentów może się jednak okazać niewystarczające z uwagi na charakter zabrudzeń lub ich natężenie. W takich przypadkach rozwiązaniem będzie czyszczenie gruntowne, które zostanie wykonane z użyciem suchego lodu. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Czym jest czyszczenie suchym lodem?
Czyszczenie suchym lodem polega na usuwaniu zabrudzeń dzięki wykorzystaniu dwutlenku węgla w formie stałej. Ma postać granulek o małej średnicy, które cechują się bardzo niską temperaturą. Przy zetknięciu z otoczeniem będą one więc niezwykle szybko parować, pochłaniając energię. Ponieważ w czasie czyszczenia są one wyrzucane pod dużym ciśnieniem, uderzają w powierzchnię ze sporą energią kinetyczną, która powoduje oddzielanie części zabrudzeń oraz ich rozbijanie. Pozostałe elementy zanieczyszczenia są odspajane za sprawą szybkiego spadku temperatury wytwarzanego przy parowaniu suchego lodu oraz podciśnienia wywołującego mikropodmuch. Zaletą suchego lodu jest to, że nie niszczy on powierzchni i może być używany również na elementach delikatnych.
Gdzie stosuje się czyszczenie dwutlenkiem węgla?
Czyszczenie dwutlenkiem węgla może sprawdzić się w przypadku większości zabrudzeń. Najczęściej jest on używany, gdy chodzi o czyszczenia maszyn, urządzeń oraz instalacji przemysłowych. Powszechnie stosuje się go m.in. w branży przetwórstwa spożywczego. Nadaje się też świetnie np. do usuwania brudu z elewacji budynków.