Jakie powierzchnie wymagają impregnacji po czyszczeniu?
- Szczegóły
Utrzymanie porządku jest ważne w przypadku wszystkich powierzchni i obiektów niezależnie od ich przeznaczenia, szczególne znaczenie będzie miało jednak tam, gdzie pojawiające się zabrudzenia mogą negatywnie wpływać na estetykę, stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi lub powodować straty materialne. W wielu przypadkach poza okresowym sprzątaniem niezbędne może się okazać czyszczenie gruntowne, połączone z dodatkową impregnacją danego materiału. Przekonajmy się, dlaczego takie rozwiązanie jest stosowane i sprawdźmy, czego może dotyczyć.
Co daje impregnacja?
Impregnacja ma na celu zabezpieczenie powierzchni materiału przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych o różnym charakterze. Zwykle w grę wchodzi zmniejszenie podatności na gromadzenie się zanieczyszczeń np. przez zwiększenie gładkości i wypełnienie porów oraz nierówności. Możliwe jest wykonanie powłoki, która ułatwi spływanie wody, ułatwiając mycie i stosowanie środków czyszczących. Dość często stosuje się preparaty ograniczające zużywanie się mechaniczne przez ścieranie lub zarysowania przez podniesienie twardości powierzchni. W niektórych sytuacjach są przygotowywane warstwy, które zmniejszają podatność na określone chemikalia czy promieniowanie ultrafioletowe powodujące pojawianie się efektów starzenia się materiału. Popularne jest również stosownie impregnatów chroniących przed wodą. Zwykle zapobiegają one wnikaniu cieczy w dane podłoże, mogą też działać hydrofobowo lub hydrofilowo.
Jakie powierzchnie poddaje się impregnacji?
Najczęściej impregnacji poddaje się powierzchnie, które są intensywnie eksploatowane. Zwykle w ten sposób zabezpiecza się podłogi, a także powierzchnię schodów. Impregnaty stosuje się jednak również na elewacjach oraz niektórych elementach wyposażenia np. przeszkleniach, balustradach bądź barierkach.